سه‌ره‌تا به‌ئه‌ندام بوون له‌ یانه‌ هه‌لاتنی گه‌وره‌ له‌فه‌یسبووك په‌یوه‌ندی كردن به‌ به‌رێوبه‌ری سه‌ره‌كی یانه‌
يانه‌ي هه‌لاتني گه‌وره‌ prison break   هه‌ربـابه‌تیكت هه‌یه‌ به‌هیزه‌ له‌ نوسینی خۆته‌ بینیره‌ بۆ به‌ریوه‌به‌ر>>
یانه‌ی هه‌ڵاتنی گه‌وره‌ به‌ خێر بێن بۆ یانه‌ی هه‌ڵاتنی گه‌وره‌ به‌ هیوای سوود وه‌رگرتن و به‌سه‌ر بردنی كاتێكی خۆش

پێداویستیه‌كانی كۆرگه‌ ئه‌پلۆدکردنی وێنه‌و فایله‌کانت كیبۆردی كوردی ره‌خنه‌ و پێشنیار رێكـــــــــــــلام كردن

لایك بكه‌
په‌یامی به‌ رێوه‌به‌رایه‌تی به‌خێربێن ئازیزانی یانه‌ی هه‌ڵاتنی گه‌وره‌ ئه‌م كاته‌تان باش خۆشحاڵ بوین به‌ سه‌ردانكردنمان و به‌شداری كردننتان له‌ یانه‌كه‌مان هیوادارین بتوانین زۆر ترین سود به‌ كه‌مترین ماوه‌ ببه‌خشین به‌ دیاری بۆ ئێوه‌ی خۆشه‌ویست ..
گه‌رانی گۆگل تایبه‌ت به‌ یانه‌ی هه‌لاتنی گه‌وره‌

گه‌ڕانه‌وه‌   يانه‌ي هه‌لاتني گه‌وره‌ prison break > یانه‌ی ئه‌ده‌بیات > چیرۆك و كتیب و رۆمان و ژیاننامه‌ى ناوداران
ناوی ئه‌ندام
ووشه‌ی نهێنی

چیرۆك و كتیب و رۆمان و ژیاننامه‌ى ناوداران له‌م یانه‌یه‌دا گشت چیرۆك و كتیب و رۆمانیك دابنى و ئه‌گه‌ر كرا راسته‌وخۆ به‌ تیكست بیت زۆر چاكه‌،‌ئه‌گه‌ر به‌ كتابیش بیت ئه‌وه‌ باشتر وایه‌ باسیكى كورتى ناوه‌رۆكی كتابه‌كه‌ بكه‌ی ئه‌گه‌ر كرا ،‌ وه‌ جگه‌ له‌مانه‌ش هه‌ر له‌م یانه‌یه‌دا ژیاننامه‌ى ناوداران دابنى ، جا چ ناودارى ئاینى بن یاخود هونه‌رى یاخود ئه‌ده‌بی یاخود زانسته‌ فیزیای و كیمیایو ....هتد

دوایین 10 بابه‌ت له‌ يانه‌ي هه‌لاتني گه‌وره‌ prison break

زیاد كردنی وه‌ڵام
ئه‌م بابه‌ته‌ له‌ فه‌یسبووك بلاو بكه‌وه‌

ئامرازه‌كانی بابه‌ت شێوازه‌كانی نیشاندان
كۆن 05-09-2008, 06:18 PM   #1
dlven
متمانه‌ پێ‌ كراو له‌لایه‌ن به‌ریوه‌به‌رایه‌تى
به شي جواره م خؤشه ويستي باوان

شیلان وتی به‌داخه‌وه‌..دیاریه‌که‌ شمولی من ناکه‌..
منیش یه‌کسه‌ر هه‌ستم به‌ نا ئومێدی کرد وتم خێرا پێم بلێ چی بوه‌....
شیلان وتی چوم بۆ مالیان به‌لام له‌ مال نه‌ بون ته‌نانه‌ت له‌ درگای مالی دراوسێ یه‌کیشیانم دا ژنێکی به‌ ته‌مه‌ن هاته‌ ده‌ره‌وه‌...وتی به‌ هۆی ترسو ئه‌گه‌ری چه‌کی کیمیاوی له‌ لایه‌ن رژێمی سه‌دام حوسێن ه‌ وه‌...که‌ گوایه‌ هه‌ره‌شه‌ی کردوه‌..ئه‌گه‌ر هێزه‌کانی ئه‌مریکا بێنه‌ ناو خاکی عراقه‌وه‌.ئه‌وانیش به‌ چه‌کی کیمیاوی به‌رانگاریان ئه‌بنه‌وه‌..
هه‌ر بۆیه‌ مالی شۆخانو چه‌ن مالێک...له‌ ترسی ئه‌و هه‌والو هه‌ره‌شانه‌ مالو شاریان به‌ جێهێشتووو..
که‌ ئه‌م قسانه‌م له‌ شیلان بیست قورگم بۆ هه‌زاره‌مین جار پر گریان بوو...بیرم له‌وه‌ ئه‌کرده‌وه‌ که‌ زۆر دره‌نگ بگه‌رێنه‌وه‌...یا هه‌ر نه‌یان بینمه‌وه‌..باشه‌ ئه‌ی ئه‌گه‌ر موشه‌کێک له‌و جۆره‌ که‌ باسی لێ ئه‌که‌ن ئاراسته‌ی سلێمانی بکرێ با مه‌رگی منو به‌ گه‌رانه‌وه‌ی شۆخان کۆتای پێ بێ..
باشه‌ گه‌روابێت ئه‌م شاره‌ بۆ شۆخان ته‌نیاییه‌ یان ئه‌شقێکی که‌ دوای من شۆخان ئه‌دوێنێت؟
ئه‌بێت شۆخان دوای مردنم گۆرم بزانێتو بێته‌ سه‌رگۆره‌که‌م!؟
یان ده‌بێت له‌ژێر پاشماوه‌ی خانوه‌ روخاوه‌کان ته‌رمه‌که‌م ون نه‌بێت!~؟
ئه‌وکات به‌ده‌م خۆمه‌وه‌ گۆرانیه‌که‌ی زه‌که‌ریا عه‌بدولام ئه‌وت که‌ زۆر له‌ هه‌ستی منه‌وه‌ نزیک بوو
زۆر به‌ئاسانی قورگی پرده‌کردم
ئه‌م گۆرانیه‌ی که‌ ئه‌موت.(..نه‌م زانی رۆژێک دا دێ گیانه‌ تۆ به‌ جێم دێلی)
له‌و کاته‌یه‌ حه‌زم له‌ ئاوازێکی خه‌مناک ئه‌ کرد....
نزیکه‌ی سێ مانگ من له‌ چاوه‌روانیدا بوم .ئه‌م شاره‌ به‌بێ شۆخان وه‌ک بێابان بهو له‌ به‌ر چاوما....
تا 4،،،9،،2003 ئه‌و کاته‌ بو که‌ که‌رکوک ئازاد کرا و پاک کرایه‌وه‌ له‌ به‌ عسیه‌کان.
به‌ گه‌رانه‌وه‌ی خه‌لکی بۆ ناو شاری سلێمانی دلی منیش به‌ره‌و ئازاد بون ئه‌چوو.به‌لام هه‌ر بێ
هه‌وال بوم نه‌م ئه‌زانی ئا خۆ مالی شۆخان گه‌راونه‌ته‌وه‌ یاخود نا..
به‌گه‌رانه‌وه‌ی خه‌لکی بۆ سه‌ر ماله‌کانیانو بۆ ناو شار منیش تۆزیک هێور بوم به‌لام هه‌ر دو دل بوم چونکه‌ نه‌م ئه‌زانی مالی شۆخان گه‌راونه‌ته‌وه‌ یا نه‌ هه‌ولم ئه‌دا هه‌ر چۆنێک بێ هه‌والێکی شۆخان بزانم.
ئه‌وه‌ بوو دوباره‌ داوای یارمه‌تیم له‌ شیلانی خوشکم کرد که‌ هه‌والێکی شۆخانم بۆ وه‌رگری ئه‌ویش دلی نه‌شکاندم به‌ره‌و مالی شۆخان به‌رێ که‌وت..دوای چه‌ند کات ژمێرێک شیلانی خوشکم گه‌رایه‌وه‌..
به‌لام زۆر ئه‌ترسام ئه‌م جاره‌ش پێم بلێ مالی شۆخان له‌ مال نه‌ بون به‌لام هه‌ر که‌ له‌ دوره‌وه‌ بێنیم وا ده‌ر ئه‌که‌وت که‌ هه‌والێکی خۆشی پێیه‌..که‌ لێم نزیک بۆیه‌وه‌ زۆر به‌ ترسه‌وه‌ پێم وت چی بوو له‌ مال بون..
ئه‌ویش به‌ رۆێکی خۆشه‌وه‌ وتی به‌لێ له‌ مال بون..
ئتر ئه‌و رۆژه‌ دلم زۆر خۆش بو که‌وتمه‌ ده‌ریای خه‌یالو حه‌زم به‌ گریانیکی قول ئه‌کرد.له‌ دلی خۆمدا ئه‌م وت توخوا شۆخان گیان ئه‌م جاره‌ جێم مه‌هێله‌..ئه‌و عه‌شقه‌ی که‌ له‌ ناو دلما دروست بوه‌ لێی گه‌رێ با گه‌وره‌تر بێ..ئه‌و خۆشه‌ویستیه‌ی من بۆ تۆم هه‌یه‌ فێری دابرانی مه‌که‌.ئه‌و دله‌ی که‌ ته‌نها بۆ تۆ لێ ئه‌دات نا ئومێدی مه‌که‌.
هه‌میشه‌ له‌ ناخه‌وه‌ پرسیارم له‌ خۆم ئه‌کرد..خۆشم وه‌لامی خۆم ئه‌دایه‌وه‌...تۆ بلێیت به‌ شۆخان بگه‌م..به‌لێ دلنیام پێی ئه‌گه‌م له‌ به‌ر ئه‌وه‌ی عه‌شقی من عه‌شقێکی پاکه‌..ئه‌ی ئه‌گه‌ر ئه‌و منی خۆش نه‌وێ...نا...دلنیام ئه‌وێش سۆزێکی بۆ من هه‌یه‌...ئه‌ی چۆنو له‌ کوێ پێ بلێم هه‌مو نهێنیه‌کانی دلم بۆ شۆخان ئاشکرا بکه‌م...
سوێندی بۆ ئه‌خۆم خۆشم ئه‌وێیت .پێی ئه‌لێم خۆشه‌ویستی من بۆ تۆ خۆشه‌ویستیه‌کی راسته‌قینه‌یه‌و ئه‌مه‌وی له‌ داهاتوودا له‌ گه‌ل تۆیا رۆژ بکه‌م به‌ شه‌وو شه‌ویش بکه‌م به‌ رۆژ
ماوه‌یه‌کی زۆر چاوه‌رێی رۆژگار بوم تاکو فرسه‌تێکم بدا ئه‌و قسانه‌ بۆ شۆخان بکه‌م...
ئه‌وه‌ بو رۆژێک شۆخان هات بو بۆ مالمان بۆ لای شیلانی خوشکم به‌لام به‌خت یاوه‌رم نه‌بو ئه‌و رۆژه‌ من له‌ مال نه‌ بوم چه‌ند کات ژمێرێک له‌ مالمان دانیشت بوو پاشان رۆشتبۆیه‌وه‌،،
ئه‌و رۆژه‌ من که‌ مێک سه‌ر قال بوم ئیواره‌ دره‌نگ رۆشتمه‌ ماله‌وه‌..
کاتێک رۆشتمه‌ ماله‌وه‌ .شیلانی خوشکم پێی وتم که‌ ئه‌مرۆ شۆخان له‌ مال مان بوه‌ ..
که‌ وای وت دلم خورپه‌یه‌کی گه‌وره‌ی کردو هه‌ر وه‌کو چۆن بومه‌ له‌رزه‌ له‌ ولاتێک ئه‌داتو ئه‌و ولاته‌ وێران ئه‌بێت...دلی منیش ئاوای لێ هات....زۆر رقم له‌ خۆم بۆیه‌وه‌ باشه‌ بۆ له‌ مال نه‌ بوم ..به‌لام شیلانی خۆشکم هه‌والێکی خۆشی دامێ ..که‌ گوایه‌ هه‌فته‌ی داهاتو به‌شی په‌یمانگای کۆیه‌ ئاهه‌نگیک ئه‌ گێرن وه‌ شۆخان منی بانگیشت کردوه‌ وتیه‌تی ئه‌بێ شێرکۆی براشت بهێنی له‌ گه‌ل خۆته‌.....
ئتر من دلم زۆر خۆش بو به‌و هه‌واله‌ له‌ هه‌مان کاتیشه‌ لێ دانه‌کانی دلم په‌له‌ تر ئه‌ بو...
ئتر چاوه‌رێی هه‌فته‌ی دا هاتوم ئه‌ کرد که‌ لاوێ شۆخان ببینمو هه‌مو شتێکی پێ بلێم..

چاوه‌رێی به‌شه‌کانی تر بن له‌ عه‌شقی باوان
نوسینه‌وه‌ی چیرۆک سه‌رچل
دواین پێنج بابه‌تم له‌ یانه‌ی هه‌ڵاتنی گه‌وره‌

واژوو :

وه‌ڵام دانه‌وه‌ له‌گه‌ڵ ده‌ق كردن
زیاد كردنی وه‌ڵام

ماڵپه‌ڕه‌ هه‌ڵواسراوه‌كان (بووكمارك)

ئامرازه‌كانی بابه‌ت
شێوازه‌كانی نیشاندان

یاسای په‌یام
ناتوانی بابه‌تی نوێ بنووسی
ناتوانی وه‌ڵام بۆ بابه‌ت بنووسی